حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ فروردین ۲۸, شنبه

خلاصه ی سخنرانی مرتون در دانشگاه تورنتو ۲


در ادامه تحیلی ساختاری از بحران مالی ارائه کرد. او ابتدا بحران مالی را با آنفلوانزا مقایسه کرد. «اگر کسی آنفلوانزا داشته باشد و به دکتر مراجعه کند، با این که احساس می کند که دارد می میرد، اما چون دکتر به او می گوید که بیماری او آنفلوانزا است و چند روز بعد خوب می شود، نگران نخواهد بود. اما تصور کنید که دکتر قادر به تشخیص آنفلوانزای کسی نباشد. در این صورت، بیماری که احساس مرگ می کند، دچار پریشانی می شود. ما در مورد بحران جهانی دچار پریشانی شده ایم چون نمی دانیم چگونه تمام می شود.»
سپس به سه مورد اساسی که در این بحران نقش مهمی داشتند، اشاره کرد:
۱- ساختار گسترش ریسک اعتباری
۲- سیاست گذاری (برمبنای ترکیب فرایند های اقتصادی)
۳- ناکامل بودن ناگزیر مدل ها
در ادامه بحث تضمین وام های بانکی توسط بیمه ها و بانک های دیگر را مطرح کرد و با کشیدن نمودار های نشان داد که هزینه ی تضمین وام های بر حسب دارایی وام گیرندگان نزولی و محدب است(شیب آن در دارایی های کم، بسیار زیاد است).

وقتی بازار در شرایط عادی است، هیچ کس شیب کم را تجربه نمی کند. در عوض زمانی که دارایی ها کاهش پیدا می کنند، مقدار هزینه‌ی تضمین با سرعت زیادی افزایش پیدا می کند و به این صورت ما از تحولات عقب می مانیم.
به علاوه اگر تمام اقدامات ما بر مبنای تاریخچه قیمت دارایی ها که در تمام مدت بیست سال گذشته بالا بوده است، بنا شده باشد، دیگر برای مقابله با این تحولات در زمان کم شدن قیمت ها، برنامه ریزی نکرده ایم. 
برای روشن تر شدن این مطلب، اشاره کرد که از سال ۹۶ تا ۲۰۰۶ نرخ بهره (بر اساس اوراق قرضه) همواره کاهش و قیمت مسکن همچنان افزایش داشته است وکارایی وام های رهنی نیز همچنان در حال افزایش بوده است. این باعث شد که تمام کسانی که در طول این سالها با وام صاحب مسکن شدند، دوباره وام بگیرند و بنابراین حجم زیادی از وام‌ها، همزمان شدند(synchoronization). به علاوه، به دلیل تضمین های وام های رهنی، نرخ بهره برای همه ی وام گیرنده ها یکسان بود.
در آخر هم به موانع وفرصت‌های پیش روی آینده اشاره کرد:
۱- شناخت ساختار بازار: معاملات با بسامد بالا و مالیه ی زمان پیوسته
۲- صندوق های بازنشستگی: مساله ی بهینه سازی تحت عدم قطعیت
۳- نگاه به کشورهای در حال توسعه: مدریت و پخش ریسک
با توجه به کمبود وقت این مسائل نشکافت.
مرتون با تاکید بر این که ما علاوه بر ریاضیدانان و فیزیکدانان، به افراد باهوش، صرف نظر از رشته‌ی تحصیلی، نیاز داریم تا بتواند اشکالات سیستم را درک کنند و پیش از بروز اشکالات با پیشبینی آن ها مانع سقوط سیستم شوند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر