حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ فروردین ۲۶, پنجشنبه

خلاصه ی سخنرانی مرتون در دانشگاه تورنتو ۱

این سخنرانی از سری سخنرانی های ناتان و بئاتریس کیفیتز برگزار شد. در ابتدا مدیر موسسه ی فیلدز، ادوارد بیراستون، به معرفی ناتان کیفیتز پرداخت و اعلام کرد که او هفته ی گذشته در سن ۹۶ سالگی و شش ماه بعد از بئاتریس درگذشته است و به نقل از دختر آن ها باربارا اعلام کرد که خیلی از آمدن رابرت سی مرتون به این سخنرانی خوشحال است.
در ادامه ماتئوس گراسلی از دانشگاه مک مستر به معرفی رابرت مرتون پرداخت و به طنز گفت که ناتان از آمدن مرتون خوشحال شد زیرا پدر رابرت سی مرتون، رابرت کی مرتون، بسیار معروف بود. سپس افزود که از بین بلک و شولز، مرتون ریاضی دان بهتری بود. در آخر فهرستی از عناوین کارهای مرتون در فایننس ارائه کرد.
مرتون سخنرانی خود را با این مقدمه شروع کرد که فایننس تاثیر غیرقابل انکاری بر رشد اقتصادی دارد و اکنون تمام موسسات مالی کوچک و بزرگ و حتی بانک های مرکزی نیز نیاز به استفاده از روش های کامپیوتری بر پایه ی الگوریتم های ریاضی  و علوم کامپیوتر دارند. سپس اعلام کرد که بخشی از سخنرانی‌ش به بحران جهانی و این که نقش کمبود اطلاعات و رفتار بد دولت ها و موسسات مالی در این بحران چه بوده خواهد پرداخت.
ابتدا مرتون یک اسلاید تحت عنوان بازگشت به مدرسه نشان داد که در آن یک اختیار فروش ساده ی اروپایی توضیح داده شده بود.  سپس او چند معادله ساده نشان داد که یکی از آن ها معادله‌ی قیمت گذاری اختیار فروش با وجود جهش در قیمت ها بود. با استناد همین فرمول او بیان کرد که نمی شود گفت که بحران جهانی نتیجه ی بی خبری از رویدادهای نادر بوده است. چرا که جهش در قیمت ها را از مدتها قبل می دانستیم.
در ادامه تحیلی ساختاری از بحران مالی ارائه کرد.
ادامه در پست بعدی....

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر