حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ تیر ۱, سه‌شنبه

اختیارات ساده (Vanilla Options)

مثال‌های فراوانی را از ابزار مشتقه ی مالی می‌توان ارائه داد. نمونه های ساده ی آن اختیارات ساده هستند که در پست قبلی به آن ها پرداختیم. به عنوان نمونه هایی از اختیارات ساده، می توان به اختیار خرید (call option) و اختیار فروش (put option) اشاره کرد که در پست قبلی به آن ها اشاره شد. اختیارات همگی بر حسب زمان انقضا به دو دسته تقسیم می شوند. اختیارات اروپایی (European option) و اختیارات آمریکایی (American option). اختیار اروپایی را در زمان انقضا می توان اعمال کرد. حال آن که اختیار آمریکایی را در هر زمانی مابین زمان انتشار و زمان انقضا می توان اعمال کرد. به عنوان مثال دارنده‌ی اختیار خرید آمریکایی با زمان انقضاء شش ماه بعد، می تواند بعد از سه ماه قرار داد خود را اجرا کند.
اکنون می خواهیم پرداخت اختیار خرید و اختیار فروش را در نمودار نشان دهیم. فرض کنید قیمت اعمال یک اختیار خرید را با K نشان دهیم. در این صورت اگر در زمان انقضای قرارداد قیمت دارایی پایه در بازار برابر S باشد، آن گاه
۱- در صورتی که S بیشتر از  K باشد، اعمال قرارداد به صرفه است و قرارداد به اندازه‌ی اختلاف S و K ارزش دارد.
۲- در صورتی که K کمتر یا مساوی S باشد، اعمال قرارداد به صرفه نیست و در نتیجه ارزشی ندارد.
در مجموع ارزش قرارداد برابر 
است. نمودار این پرداخت بر حسب S  به صورت زیر است:
به طور مشابه اختیار فروش دارای پرداخت نهایی
و نمودار آن به صورت

است.
پ.ن.: هدف از ارائه‌ی این مطالب مقدماتی، علاوه بر آموزش تازه واردین، ایجاد زبان مشترک برای پست‌های بعدی است. به علاوه، در بسیاری از مطالب آتی، به این پست‌های مقدماتی ارجاع خواهیم داد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر