حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ تیر ۳, پنجشنبه

مدیریت ریسک واقعی تر

مثال ساده ای که در پست قبلی ارائه شد، تا حدی غیرواقعی بود. اما با توجه به شرایط بازار ایران، شاید بشود از اختیارات به این نحو نیز استفاده کرد. اکنون در این پست می خواهیم یک مثال دیگر ارائه دهیم که تا حدی واقعی تر باشد. باز هم مثال ما در بازار کالا است. بازار سهام و ارز تا اندازه ای پیچیده تر است. به همین خاطرمثال های بازار سهام را به پست های بعدی موکول خواهیم آورد.
به منظور ارائه ی برنامه ی توسعه ی مالی برای بنگاه نیاز است که تولید و جریان نقدی خود را پیشبینی کند. هرچند که این پیشبینی ها بسیار دقیق باشند، شوک های قیمت در بازار مواد اولیه و کالاهای تولیدی می توانند کاملا سناریو را تغییر دهند. از آن جایی که بنگاه معمولا برای تحقیق رشد پیشبینی شده در برنامه ی توسعه ی خود نیازمند استفاده از اهرم های مالی (اوراق قرضه یا وام) است، عدم تحقیق برنامه ممکن است بنگاه را مقروض کند و یا حتی ورشکسته. بنابراین بهتر است در این برنامه بودجه ای برای گریز از ریسک بازار اختصاص داده شود؛ مثلا سبدی از اختیارات خرید روی کالاهای اولیه و اختیارات فروش روی محصولات تولیدی. یا بدیل دیگر می تواند این باشد که در طول اجرای برنامه کالاهای اولیه ی خود را پیش خرید کند و محصولات خود را پیش فروش. در ادامه ی این پست می خواهیم به تحلیل این دو استراتژی بپردازیم.
استراتژی دوم؛ پیش خرید کالاهای اولیه و پیش فروش تولیدات؛ کمک می کند که بنگاه از شر شوک های بازار خلاص شود. اما مشکلات خودش را هم دارد. مثلا همواره بنگاه باید به دنبال طرف مقابل قرارداد بگردد و  طرفین باید همواره بر سر شرایط قرارداد پیش معامله چانه زنی کنند. به علاوه اگر طرف مقابل زمانی از ایفای تعهد خود در قرارداد سر باز زد یا ناتوان بود، مشکلات حقوقی و مالی زیادی برای بنگاه ایجاد می شود.
حال آن که استراتزی اول؛ سبدی از اختیارات خرید روی کالاهای اولیه و اختیارات فروش روی محصولات تولیدی؛ هیچ کدام از این اشکالات را ندارد. قراردادهای اختیار معمولا قراردادهای استانداردی هستند که در بازار اختیارات معامله می شوند و در دسترس هستند. بازار ملزوماتی ایجاد می کند که احتمال سر باز زدن از ایفای قرارداد بسیار اندک می شود.به علاوه، این ملزومات در مواقع درماندگی طرف مقابل، بازار را قادر خواهد ساخت تا از خسارات احتمالی پیشگیری کند. (در این پاراگراف بازار را بسیار قانونمند فرض کرده ایم.)
در پست بعدی، استراتژی بازاری را با برخی ویژگی های آن بیان خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که این استراتژی نیز اشکالاتی دارد. با وجود این که این اشکالات به اندازه ی اشکالات استراتژی پیش معامله بزرگ نیستند، اما نیاز است که آن ها را بشناسیم تا بتوانیم با آن ها مقابله کنیم.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر