حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ خرداد ۱۷, دوشنبه

ریسک اعتباری قدم اول

در یکی از پست های گذشته موضوع نوشتن یک متن ساده  در مورد ریسک اعتباری مطرح شد. دوست فرزانه‌ی من هیربد آسا و شاگرد ممتاز سابقم شهاب نانکلی اعلام آمادگی کردند.
پیشنهاد من برای گام اول این است که انواع وام‌ها را با مثال توضیح دهیم. مثلا وام مصرفی، وام رهنی، وام اشتغال (که موضوع روز است) و ... و عواملی را که در بازپس‌گیری هر یک از این وام‌ها  ایجاد خطر می کنند، توضیح دهیم. هم چنین توضیح دهیم که معوقه شدن وام‌ها چه مشکلاتی را نه فقط برای بانک بلکه برای کل نظام مالی به وجود می آورد. سپس توضیح دهیم که راه های ساده‌ی جلوگیری از این خطرات چیست و هر یک چه معایبی دارند.
قاعدتا انتظار ندارم که هیربد آسا در این بخش وقت بگذارد. فکر کنم من و شهاب بتوانیم از پس این بخش بر بیاییم. در بخش بعدی که به هم کاری هیربد امید دارم، پیشنهاد می کنم که راه کارهای علمی تر مانند محاسبه‌ی ریسک و ... را مطرح کنیم. سپس به اوراق بازاری که در جهت کم کردن ریسک ایجاد شده اند، می پردازیم. طبعا باید راجع به اشکال آن ها و نیز بحران اعتباری اخیر نیز صحبت شود. بد نیست که Essayهای اولیه را در انجمن این سایت به بحث بگذاریم.
من از طرف خودم اعلام می کنم که اگر کسان دیگری هم هستند که می توانند به کمک ما بیایند با روی باز از آن ها استقبال می کنم. هر پیشنهادی را به دیده‌ی منت می گذارم.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر