حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ خرداد ۱۱, سه‌شنبه

سود بادآورده (Windfall Profit)

اشتباه نکنید. باد چیزی را برای من نیاورده است. سود بادآورده در بازار انتشار کربن، به سودی گفته می‌شود که برخی آلوده‌کنندگان در اثر طراحی غلط بازار به جیب زدند. البته، ظاهرا سایرین دچار ضرر بادبرده شدند. احتمالا در آینده‌ای نزدیک بازار اطلاح می‌شود و نه سود بادآورده‌ای خواهد بود و نه ضرر بادبرده‌ای. امیدوارم که بادآورده را باد ببرد و بادبرده را باد پس بیاورد.
دلیل ایجاد این بازار، یافتن راهی بود برای این که صنایع آلوده‌کننده (بالاخص تولیدکنندگان عمده‌ی انرژی الکتریکی و مصرف‌کنندگان عمده‌ی انرژی الکتریکی) مجبور شوند به فناوری‌های کمتر آلوده کننده روی آورند. دراین میان به هر واحد صنعتی، بر مبنای تولید آن و سهم تولید آن در آلودگی، مقداری اجازه‌ی رایگان آلودگی می‌دهند. سپس اگر در آخر پاییز شاخص کل آلودگی از میزان قراردادی بیشتر شد، کسی را که جوجه‌های آلودگیش از حد مجاز افزایش یافته، یا جریمه می کنند، یا از او می خواهند که اجازه‌ی آلودگی کس دیگری را بخرد و ارائه دهد.
چون ممکن بود شرکت‌های که با سقف خود فاصله دارند، تمایل داشته باشند در شرکت‌هایی که می‌خواهند سقف آلودگی خود را بشکنند، ادغام شوند، حق فروش مجوزهای آلودگی به صنایع داده شد. در ضمن، اگر امکان ادغام وجود نداشته باشد، شرکت سعی می کند یا تا سقف مجوز خود تولید کند و یا مجوز خود را بفروشند که وجود بازار دومی را محتمل‌تر می کند. بدیهی است که دومی برای کاهش آلودگی مناسب‌تر است.
و اما آن چه باعث سود بادآورده برای عده‌ای شد چه بود؟ و آن عده که بودند؟ پیش از پاسخ به این سوال این نکته را متذکر می‌شوم که  در هر کشوری، تولید انرژی الکتریکی تک قطبی است. اگر تقاضا کم باشد، کمتر تولید می‌کند و اگر زیاد، زیادتر و در آخر هزینه‌ی تولید را بر حسب میزان مصرف از مصرف‌کنندگان می‌گیرد. حال زمانی که یک تولید کننده‌ی الکتریسیته، از مصرف‌کننده قیمت انرژی را طلب می کند، نمی‌داند که در آخر پاییز، آیا جریمه‌ای خواهد داد یا نه. بنابراین باید به نوعی متوسط جریمه‌ی آینده را بین مصرف‌کنندگان تقسیم کند. اما  برخی مدعی هستند که تولیدکنندگان ارزش بازاری  تمام مجوزهای  رایگان آلودگیشان را از مصرف‌کنندگان استانده‌اند و چون قیمت الکتریسیته مرتب در حال افزایش بود، مصرف‌کنندگان نفهمیدند. هنوز این قضیه دقیقا روشن نیست، اما مطالعات زیادی نشان داده که این حدس درست است. در ضمن آمار نیز موید سودهای هنگفت برای  تولیدکنندگان الکتریسته است.
اکنون محور مناقشات و بحث ها طراحی بازاری است که سود بادآورده ایجاد نکند. برای دوستان ریاضی‌دان هم این موضوع خوبی است. اگر می خواهید با بحث بیشتر آشنا شوید منابع زیر پیشنهاد می شود.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر