حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ تیر ۲۵, جمعه

معمای هوش و کار در بانک

بخشی از مصاحبه برای یافتن کار در یک بانک، چه کوچک و چه بزرگ، تست هوش است. در واقع هدف به چنگ آوردن کسانی است که توانایی حل مسائل مشکل را در زمان کوتاه دارند. برای این منظور از تست هوش و سوالاتی معماگونه استفاده می کنند. بیشتر سوالاتی که پرسیده می شود شبیه به سوالات مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی و کامپیوتر خودمان است، نه همه‌ی آن ها بلکه آن هایی که با معلومات کم ریاضی قادر به پاسخ‌گویی به آن ها هستیم، سوالات نکته دار. این جا دیگر مثل یک امتحان کتبی نیست که شیوه‌ی پاسخ‌گویی به یک سوال رصد نشود. بلکه گاهی سوالات ساده‌تر هم پرسیده می شود تا ببینند که شخص مصاحبه شونده که شاید یک استاد با سابقه‌ی دانشگاه است، یک معادله‌ی یک مجهولی را چگونه حل می کند. یا اگر داده‌ها همه به کیلومتر هستند ولی جواب سوال را به مایل خواسته‌اند، آیا یادش می ماند که جواب آخر را در ۱/۶۱ ضرب کند؟
دقت، سرعت و شیوه‌ی حل مهم هستند. شاید یک دانشجوی دکتری یا فارغ‌التحصیل ارشد از پس این مصاحبه برآید ولی یک استاد ریاضی مالی دانشگاه پرینستون کم بیاورد. 
حالا من خود را برای یک چنین مصاحبه‌ای آماده می کنم. کتاب‌هایی پر از تست هوش و انجمن‌های گفتگوی Wilmott مراجع من هستند. ضمن این که کتابی پیدا کرده ام با نام Heard on the street که اصلا برای این کار نوشته شده است. نگارنده در مقدمه‌ی این کتاب گفته است که مصاحبه کنندگان گرگ هستند و سعی می کنند گرگ ها را از بین گوسفندان جدا کنند. بسیاری از گوسفندان لباس گرگ بر تن می کنند ولی در محاصبه به راحتی معلوم خواهد شد که گوسفند هستند. حداقل فایده‌ی این مصاحبه برای من این خواهد بود که گرگ یا گوسفندی خود را خواهم فهمید.

۲ نظر:

 1. سلام
  برایم جالب است که با شما هم نام هستم.
  من آرش فهیم هستم ؛ 25 ساله. ساکن تهران . فارغ التحصیل رشته مردمشناسی از دانشگاه تهران و نویسنده بخش سینمایی روزنامه کیهان.
  خوشبختم.

  پاسخحذف
 2. سلام،
  من هم خوشوقت هستم که با شما آشنا می شوم. البته من پیش از این می دانستم که شما وجود دارید و ما یکتایی نام خود را از بین برده ایم. جهت مزاح عرض کنم که یک بار عده ای من را با شما اشتباه گرفتند و کلی دشنام نثارم کردند. وقتی هم گفتم که آقایون من را با کیهان کاری نیست گفتند که چه فرقی می کند! بار دیگر در یکی از وبلاگ های همفکر شما نظر گذاشتم. یکی از دوستانتان گفت که چشم روشن آقای آرش فهیم. می بینم که لیبرال شده ای! البته بعد کمی اشتباه خود را تصحیح کردند و فکر کردند که من قصد بدنام کردن شما را داشتم.
  خلاصه سخت است به دوستان و دشمنان شما فهماند که یک آرش فهیم دیگر هم وجود دارد ظاهرا باورش همان قدر برای آن ها سخت است که برای من و شما.

  پاسخحذف