حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ تیر ۳۱, پنجشنبه

کوانت کیست؟

کوانت (Quant) کوتاه شده ی عبارت Quantitative Analyst است که در بازار مالی به کسانی گفته می شود که روش های مقداری متکی بر ریاضیات را در بازارهای مالی برای معامله‌گرهای بنگاه مالی ایجاد و پیاده سازی می کنند. بیشتر حجم موقعیت‌های کاری کوانت‌ها در مورد ابزار مشتق مالی (Derivatives) است. کوانت ها بر حسب سطح تحصیلات و توانایی های خود به دو دسته ی کوانت های صغیر (Junior) و کوانت های کبیر (Senior) تقسیم می شوند (اصطلاحات از خود من هستند).
کوانت های کبیر معمولا دکتری فیزیک، ریاضی یا آمار دارند و توانایی حل مساله در شرایط فشار و عجله را دارند. به علاوه، دارای ظرفیت آموختن موضوعات جدید در زمان کوتاه هستند.
حال آن که، کوانت های صغیر بیشتر از دوره های کارشناسی ارشد مهندسی مالی فارغ التحصیل شده اند و بر خلاف کوانت های کبیر توانایی های تقریبا استانداردی را دارا هستند.
حقوق کوانت های بر حسب صغیر یا کبیر بودن و هم چنین کاری که انجام می دهند بسیار متغیر است. مثلا یک کوانت صغیر در بازار پاریس ممکن است حداکثر شصت هزار یورو (معادل هشتاد هزار دلار) در سال درآمد داشته باشد، حال آن که یک کوانت کبیر در خط مقدم (ترجمه‌ی طنزآلودی از Front desk) می تواند تا پانصد هزار دلار در سال درآمد کسب کند. برای رده بندی شغلی کوانت های به مقاله ی ON BECOMING A QUANT از مارک جوشی مراجعه کنید.
برای یک کوانت این توانایی ها الزامی هستند:
۱- تسلط به ادبیات تصادفی (آنالیز تصادفی، نظریه‌ی احتمال، معادلات دیفرانسیل تصادفی، سری زمانی)
۲- برنامه نویسی خصوصاC++
۳- ذکاوت! (توانایی حل مسائل پیچیده و ضروری روزمره)
به همین دلیل برای استخدام یک کوانت حداقل سه مصاحبه از او می گیرند. اولی تست هوش است، دومی برنامه نویسی، و سومی امتحان احتمال و فرایند تصادفی. هر مصاحبه توسط یک کوانت با سابقه که اتفاقا سرش بسیار شلوغ است گرفته می شود. گاهی اوقات خود مصاحبه کننده هم جواب سوال را نمی داند و تنها روش فکر کردن مصاحبه شونده به سوال برایش مهم است. برای آشنایی با مصاحبه هایی که از کوانت ها می گیرند، می توانید به این کتاب و این کتاب مراجعه کنید.

پ.ن.: متاسفانه شغل لندن را به دلیل عدم آشنایی با زبان ++C از دست دادم. در واقع جوابی که دریافت کردم این بود که گلدمن ساکس به دنبال شخصی است که مهارت های برنامه نویسی بیشتری در ++C داشته باشد. اما احتمالا ملیت من  هم که باعث می شد فرایند استخدام من پیچیده تر شود، بی تاثیر نبوده است. به هر حال، کمی ناراحت شدم، اما در این مدت اطلاعات زیادی کسب کردم. اگر ویزای آمریکا برای کار در میشیگان مهیا شود، می توانم به کوانت شدن بعد از پایان قراردادم با میشیگان فکر کنم.

۴ نظر:

 1. سلام آقال دکتر،
  واقعا پست‌های خوبی دارید و خوشحالم که ما همچنان می‌توانیم از این طریق از وجود شما استفاده کنیم.
  در رابطه با کوانت‌ها کتابی هم به اسم life as a Quant از امانوئل درمان هست که مطالب جالب از کوانت‌ها و همچنین از تجربی شخصی خود در آن معرفی کرده است.
  که به نظرم به در این پست جای آن خالی بود

  پاسخحذف
 2. زانیار جان،
  نکته‌ی خوبی را اشاره کردی. مخصوصا که مطالعه‌ی این کتاب را همین جا تمام کردم. این کتاب با این که خیلی داستان‌وار نوشته شده، اما با دقت در لابه‌لای مطالب آن، می توان حقایقی را راجع به زندگی کاری یک کوانت کشف کرد.

  پاسخحذف
 3. دنبال اطلاعاتی راجع به این شغل می گشتم خیلی کمک کرد نوشته شما ممنون

  پاسخحذف