حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ مرداد ۱۴, پنجشنبه

اختیار اروپایی، اختیار آمریکایی و اختیارات عجیب

یادآوری: اختیار اروپایی ورق اختیاری بود که دارنده ی آن در زمان انقضا اختیار داشت که قرارداد را  اعمال کند یا نکند. مثلا یک اختیار خرید اروپایی شش ماهه با قیمت اعمال یک واحد پول به دارنده این اختیار را می دهد که دارایی ضمیمه ی قرارداد را با قیمت یک در شش ماه آینده خریداری کند. اما اختیار آمریکایی اختیاری افزون بر اروپایی دارد. به بیان دقیق تر، دارنده ی یک اختیار آمریکایی، نه تنها می تواند در زمان انقضا، بلکه در هر زمانی قبل از زمان انقضا می تواند اختیار خود را اعمال کند. مثلا اگر در مثال قبلی اختیار خرید اروپایی را با آمریکایی عوض کنیم، دارنده می تواند سه ماه بعد قرارداد را اعمال کند.
شروع مطلب
اولین سوالی که برای اختیار آمریکایی پیش می آید این است که بهترین زمان برای اجرای قرارداد کی خواهد بود. اجازه دهید یک مثال ساده خارج از دایره ی علوم مالی بزنم. فرض کنید که خانمی در قرارداد عقدش حق طلاق گرفته است. (با اقتباس از وبلاگ چای داغ) حالا بهترین زمان برای اجرای این حق طلاق چه زمانی است؟ طبیعی است که اگر روابط خوبی با همسر خود داشته باشد استفاده از این حق اصلا منطقی نیست. حتی اگر مشکلات کوچکی داشته باشد، از این حق طلاق استفاده نخواهد کرد. برعکس، اگر مشکلاتش به حدی باشد که دیگر توان زندگی مشترک با شوهرش را نداشته باشد، از حق خود استفاده خواهد کرد. اگر روابط زناشویی کمی پذیر باشد، یک آستانه ی بحرانی برای این کمیت هست که وقتی به آن آستانه می رسد، اعمال اختیار طلاق به صرفه می شود. به علاوه این اجرا یا عدم اجرا به عوامل دیگر نیز وابسته هستند. مثلا زمان، بر این که آستانه ی تحمل چه قدر است اثر می گذارد. مثلا خانم هایی که جوان هستند، ممکن است امکان ازدواج دیگر و بهتری برایشان فراهم باشد (این متغیر به فرهنگ بستگی دارد.) اما خانم های مسن تر ترجیح بدهند که بیشتر تحمل کنند.
در مثال بالا از بسیاری از واقعیت ها صرف نظر کردیم تا مثال روشن تر و نزدیک تری به اختیار آمریکایی ارائه کرده باشیم. اگر تحلیل مثال بالا را برای اختیار خرید آمریکایی باز نویسی کنیم، چنین می شود:
در هر زمانی پیش از زمان انقضا، یک آستانه ی بحرانی برای قیمت دارایی ضمیمه وجود دارد که وقتی قیمت دارایی از آن آستانه بیشتر می شود، اعمال قرارداد به صرفه است و تا قبل از آن آستانه بهتر است قرارداد را اعمال نکنیم.
قیمت گذاری اختیارات کاری بسیار مشکل است؛ مخصوصا وقتی مدل پیچیده است و تعداد دارایی های ضمیمه  فراوان. مساله ی ریسک زدایی از آن ها هم به همان نسبت پیچیده است. با این وجود تمایل سرمایه گذاران بازارهای جهانی به این اختیارات بسیار بیشتر از اختیارات اروپایی ساده است. به همین دلیل هر روزه تعداد فراوانی از این قراردادها ارائه می شوند و تحقیقات فراوانی روی آن ها انجام می شود.
علاوه بر اختیارات اروپایی و آمریکایی، اختیارات دیگری هم در بازار وجود دارند. به طور کلی هر نوع تابعی را بر حسب قیمت یک یا چند دارایی به عنوان پرداخت یک اختیار می توان ارائه داد و اختیار نظیر آن را به بازار فرستاد. مثلا اختیاری را تصور کنید که روی قیمت یک نوع سهام و یک ورق قرضه به صورت زیر بسته می شود. اگر قیمت ورق قرضه از شش ژوئیه تا شش اوت بیشتر از قیمت سهام شد، این ورق به دارنده ی آن امکان می دهد که هر زمان تا شش دسامبر ده سهم را با ده ورق قرضه عوض کند. به این نوع اختیارات عیجیب (Exotic) می گوییم. روزانه چند تایی از این اختیارات مطابق ذائقه ی مشتریان اختراع، قیمت گذاری و فروخته می شود. ممکن است بسیاری از آن ها بعد از مدتی حذف شوند و جای خود را به اختیارات دیگری دهند.
با الهام از اختیارات عجیب، تصور کنید که یک حق طلاق پیچیده می تواند به صورت زیر باشد:
اگر شوهر، در حضور دو شاهد عاقل و بالغ، یکی از کارهای زیر را کرد، زن حق دارد طلاق بگیرد به شرط این که بچه ی کمتر از ده سال نداشته باشند.
موارد را به دلخواه خود انتخاب کنید!

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر