حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ مرداد ۲۳, شنبه

آربیتراژ- سود بدون ریسک

آربیتراژ در فایننس به معنی کسب سود بدون ریسک است. به عبارت دقیق تر، معامله ای که در آن ریسک هیچ گونه ضرری نباشد، بدون سرمایه ی اولیه انجام شود، و به احتمال مثبت سود مثبت نیز حاصل شود، آربیتراژ نامیده می شود. یکی از نظریه های اساسی در فایننس، قیمت گذاری بدون آربیتراژ است. در این نظریه، وجود هر گونه آربیتراژ انکار می شود و این را به عنوان اصلی برای استنتاجات بعدی در نظر می گیرند. مهم ترین ثمر این نظریه، قمیت گذاری ابزار مشته ی مالی است.
برای درک بهتر آربیتراژ، یک مثال می زنیم. فرض کنید که دلالی متوجه می شود که در اصفهان قیمت آهن کمتر از تهران است. با یک محاسبه ی ساده درمی یابد که سود این معامله از هزینه ی حمل و نقل آهن از اصفهان به تهران نیز بیشتر است. بنابراین اگر آهن را در اصفهان بخرد، به تهران بیاورد و بفروشد، سود نصیبش می شود. آیا این یک آربیتراژ است؟

۴ نظر:

 1. سلام
  نه، جواب این سوال شما خیر است، این مثال آربیتراژ نیست، مثال "تجارت" trade است. آربیتراژ باید در یک لحظه و بصورت همزمان انجام شود. یعنی خرید و فروش کالا در دو بازار مختلف در یک زمان.
  ولی اگر فرض کنیم که بتوان از مدت زمان حمل و نقل صرف نظر کرد، شاید بتوان گفت که منطق آربیتراژ حاکم است.

  درضمن، فکر میکنم که "آربیتراژ بدون سرمایه اولیه انجام شود"، تنها محدود میشود به اینکه در یک بازار (؟) و با دو استراتژی عکس شورت و لانگ همزمان روی میدهد. و اینکه توی دو بازار مختلف بخواهد انجام شود، میتواند با قراردادن سرمایه اولیه انجام شود.

   

  پاسخحذف
 2. در ضمن، شاید جالب باشد که آربیتراژ، یکی از خطرناکترین فعالیتهای مالی است. زیرا، بسیار به عمل قمارمالی (؟) - speculation - نزدیک است. عملی که حتی برای غولهای دنیای فاینانس هم میتواند کشنده باشد. بانک بارینگز انگلیس، پس از حدود 240 سال فعالیت، بخاطر speculation های مدیر "آربیتراژ" اش ورشکست شد. این داستان را میتوانید در اینجا بخوانید:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Barings_Bank

  پاسخحذف
 3. میثم جان، ممنون تا حدی اشکالات مثال را توضیح دادی. همزمانی مساله ی چندان مهمی نیست. بیشتر به سرعت بازار بستگی دارد. اگر در بازاری در هر ثانیه روی یک سهام، هزاران معامله انجام شود، برای استفاده از موقعیت آربیتراژ دهم های ثانیه مهم هستند. در حالی که بازاری که در یک روز آن تنها ده معامله روی یک سهم انجام می شود، احتمالا اصطکاک بیشتر و تغییرات قیمت کندتر خواهد بود و در نتیجه فرصت استفاده از موقعیت آربیتراژ بیشتر است.
  مثال خود را اصلاح می کنم. اگر دلال مثال من معامله را در یک لحظه انجام دهد، آیا باز هم آربیتراژ خواهد بود؟
  دقت کنید که آربیتراژی که معرفی کردم، فاقد هر گونه ریسک حتی به مقدار ناچیز است.

  پاسخحذف
 4. در مورد دومی که اشاره کردی، من می توانم اضافه کنم که هر نوع معامله، اعم از آربیتراژ یا ریسک زدایی(Hedging)، اگر کنترل نشود ممکن است به قمار مالی تبدیل شود. مثالی که ارائه دادی یکی از نمونه های آن است. مثال های متاخری هم وجود دارند.
  اما ذکر این نکته اشاره ی بالا را تکمیل می کند که معامله ی الگوریتمیک (یافتن فرصت های آربیتراژ به وسیله ی نرم افزارهای کامپیوتری) این خطر را از بین برده است. معامله ی الگوریتمیک (Algorithmic trading) یکی از داغ ترین و هیجان انگیزترین شاخه های فایننس مقداری است که در پست های بعدی به آن اشاره خواهم کرد.

  پاسخحذف