حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ شهریور ۲, سه‌شنبه

استراتژی های لرزان

در این پست، استراتژی بسیار ساده و ابتدایی را بر مبنای آربیتراژ آماری معرفی کردیم. گرچه این استراتژی زمانی یکی از پرسودترین استراتژی ها بود، اما وقتی جزئیات آن افشا شد، دیگر به تکنیکی پیش پا افتاده تبدیل شد و همانند گذشته سودآور نبود. درست به همین علت، موسسات مالی در بازار بورس به دنبال استراتژی های موثرتری مبتنی بر آربیتراژ آماری گشتند و این کار همچنان ادامه دارد.
برای معامله گرهای تازه وارد، تقریبا تمام استراتژی ها بر مبنای پیش بینی معامله گرهاست. در این نوع استراتژی، معامله گر به طور مجزا، روی سهام هر شرکت تمرکز کرده و سعی می کند با توجه به تجارب و اخبار واصله، قیمت آتی آن را پیش بینی کند و سپس سبدش را بر اساس مجموعه ای از تحلیل های یک بعدی ببندد. این نوع استراتژی برای سرمایه گذاران جزء چندان هم بد نیست. ریسک این نوع سرمایه گذاری زیاد است و اگر تحلیل ها درست انجام شود، بازده سرمایه گذاری هم زیاد خواهد بود.
اما سرمایه گذاران عمده که سبدشان پر است از سهام جور وا جور، به تکنیک های مدیریت ریسک نیازمندند. چرا که حتی با وجود تحلیل های درست، ریسک های بزرگ خطراتی نابود کننده برای سبد آن ها در پی خواهد داشت. به عنوان مثال یک صندوق سرمایه گذاری مانند صندوق تامین اجتماعی را در نظر بگیرید. اگر در طول سی سال، استراتژی لرزان فوق فقط یک بار نا موفق باشد، می تواند اندوخته ی بازنشستگی و بیمه ی اعضای صندوق را به ناگاه به نصف کاهش دهد. به علاوه، اگر صندوق تعهداتی داشته باشد، ممکن است نقدینگی کافی برای ایفای تعهدات ش را از دست بدهد و تا مرز ورشکستگی پیش برود.
این جاست که جایی نظیر صندوق تامین اجتماعی که رسالت حفظ اندوخته های شاغلین را دارد، می تواند با به کار بردن استراتژی های هوشمندانه تر، ریسک خود را کم کند.
از طرف دیگر، تحلیل یک استراتژی ساده مانند استراتژی تک بعدی که قبلا توضیح دادیم بسیار ساده است؛ سرمایه گذاران، سرمایه های خود را از سهامی که پیش بینی سود آوری آن کمتر است، به سهامی که سودآوری بیشتری برای آن متصور هستند، انتقال می دهند. اما در استراتژی های آربیتراژ آماری، این نوع تفسیر درست نیست. از مثال این پست می شود فهیمد که استراتژی مثال، ربطی به سود آور یا زیان آور بودن سهامی که خرید و فروش می شود ندارد. یعنی این استراتژی ممکن است روی سهامی که شروع به زیان دهی کرده است، سرمایه گذاری کند، چون از یک سهام دیگر (جفت آماری آن سهم)، کمتر زیان کرده است!
من هیچ نمای روشنی از تبعات اقتصادی به کارگیری استراتژی های آربیتراژ آماری در بازار ندارم. اگر از دوستان کسی تحلیلی دارد یا جایی خوانده لطفا به من معرفی کند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر