حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

روزهای بدون معامله

حتی در سریع ترین بازارها که یک سهام معمولی روزی بارها معامله می شود، گاهی پیش می آید که به دلایل مختلف مثل پرداخت سود سهام، معامله ای انجام نمی شود. هم چنین، اوراق کمتر نقدشونده مثل برخی اوراق قرضه یا اختیارات، ممکن است در یک روز یا یک هفته معامله نشوند.
به نظر شما، آیا در کارهای آماری روی داده های مالی، باید از این روزها صرف نظر کرد یا تدبیر دیگری اندیشید؟
در داده های بازارهای بزرگ، تعداد این روزها این قدر کم است که مثلا تعداد روزهای معامله ی سهام IBM در ۲۰۱۰ را از ۲۶۰ روز به ۲۵۳ روز کاهش می دهد. اما در ایران که نمادها بیشتر بسته می شوند و گاها تا هفته ها بسته می مانند، چه باید کرد؟
حتی فرض کنید که یک نمادی در طول سال سه بار و هر بار به مدت یک تا دو هفته بسته بوده است. چگونه محاسبات آماری را باید تطبیق داد؟
از دیدگاه تحلیل بنیادی، در طول این مدت اتفاقات زیادی افتاده است. پس، قمیت سهام می توانست دستخوش نوسانات فراوان شود. پس واقعا این روزهای خالی اهمیت دارند. ولی مثلا اگر بخواهیم قیمت یک اختیار خرید را روی این سهم محاسبه کنیم، آیا باید این روزها را در نظر گرفت؟ اگر آری در مورد روزهای تعطیل بازار چه باید کرد؟
نظر شخص من این است که باید این روزها را در نظر گرفت. برای روشن تر کردن نظرم مثال زیر را می آورم:
«فرض کنید که یک اختیار خرید منتشر کرده اید که دو هفته ی دیگر منقضی می شود. دارایی پایه ی آن (که می تواند سهام نباشد) به مدت ۱۳ روز به دلیلی معامله نمی شود. شما در طول این ۱۳ روز بایستی استراتژی برای ریسک زدایی (hedge) تعیین کنید. این استراتژی بر پایه ی توزیع قیمت در روز ۱۴ام است. اگر روز ۱۴ام این دارایی معامله شود، قمیت بسته شده ی آن روز مبنای محاسبه ی پرداخت اختیار خواهد بود. اگر تمام این روزها را به دلیل بسته شدن بازار به حساب نیاورید، شما توزیع قیمت را بر مبنای تغییرات احتمالی یک روز تخمین زده اید و در نتیجه واریانس کمی برای قیمت روز ۱۴ام  متصور هستید. اما به دلیل اتفاقاتی که در تمام طول این مدت می افتد، واریانس قیمت روز ۱۴ام قطعا بیشتر از واریانس قیمت یک روز است. اگر استراتژی ریسک زدایی شما بر مبنای واریانس کم قیمت پایه ریزی شده باشد، قطعا ریسک زیادی پذیرفته اید.»
می توانم اضافه کنم که در روزهایی که به دلیلی خارجی معامله ای صورت نمی گیرد، معنی آن این نیست که کسی رغبتی به معامله ندارد. بلکه، عاملی خارجی مانع تحقق معامله می شود. بنابراین، داده های تاریخی قیمت در آن روزها گم شده به حساب می آیند.
در مورد روزهای تعطیل مانند روزهای آخر هفته، قضیه کمی فرق می کند. اصولا در این روزها اتفاقات چندان زیادی نمی افتد که نیاز باشد به حساب بیایند. چون کل بازار تعطیل است.

پ.ن.: کارکردن با داده ها ظریف اندیشی های زیادی می طلبد و در مواقعی رعایت این ظرافت ها بسیار حیاتی هستند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر