حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ مهر ۶, سه‌شنبه

انواع معامله گران ارز در ایران بر حسب ریسک پذیری

افراد مختلفی نظرات مختلفی از جنبه های اقتصادی ماجرایافزایش نرخ ارز در ایران داده اند. به عنوان مثال وبلاگ چای داغ و مجله ی اقتصادی را در ستون سمت راست این پست ببینید.
اما من از یک دید دیگر به قضیه نگاه می کنم. در خبرها شنیدیم که صرافی ها تابلوهای نرخ ارز را برداشته اند و فعلا معامله نمی کنند. در حالی که معاملات غیررسمی در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول زیاد شده است. هر چه در پایین می بینید، حدس و گمان من (نظریه) است و الزاما درست نیست.
صرافی ها که درآمد نسبتا ثابتی از معاملات ارز داشتند، تا اطمینان از حرکت دولت و بانک مرکزی معاملات را متوقف کرده اند. در عوض معامله گران غیررسمی و خیابانی به شدت مشغول معامله هستند.  صرافی ها معمولا پرتفولیو های بزرگی از ارز دارند و هر تغییر هر چند اندک در قیمت ها، منجر به ضرر هنگفتی برایشان می شود. توجه کنید که اختلاف بین ارزش ارز خریداری شده و ارز فروخته شده در یک روز در یک صرافی می تواند خیلی زیاد باشد و تغییراتی که دولت در قیمت ارز می دهد می تواند ضرر هنگفتی به صرافی وارد کند. 
حال آن که معامله گرهای غیر رسمی پرتفولیو های کوچکی دارند و معمولا سعی می کنند در همان روز هر چه می خرند را بفروشند. و اختلاف مقدار خرید و مقدار فروش را ثابت نگه دارند. بنابراین از این فرصت بازار استفاده می کنند و ریسک می پذیرند تا سود ببرند.
در یک کلام صرافی ها ریسک گریزتر هستند و ترجیح می دهند صبر کنند، حال آن که معامله گرهای غیررسمی ریسک پذیرتر هستند.

پ.ن.: افزایش نرخ ارز در ایران عاملی شد که این وبلاگ از سوت و کوری در بیاید.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر