حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ مهر ۱۵, پنجشنبه

سخنرانی پیتر فورسایت در مورد اثر سقوط بازار بر بانک ها

پیتر فورسایت (Peter Forsyth) استاد دانشگاه واترلو و یکی از مشهورترین ریاضی دانان فعال در فایننس در کانادا است. امروز پیتر سخنرانی جالبی راجع به مشکلات ابزار مشتقه ی مالی و ضرر بانک ها پس از سقوط بازار در اثر قیمت گذاری کم ابزار مشتقه ی مالی داشت. به طور خلاصه پیتر بخش زیادی از ضرری که بانک ها در اثر سقوط بازار روی ابزار مشتقه ی مالی خود کردند، به دلیل استفاده از مدل های ساده بدون در نظر گرفتن امکان پرش در قیمت بود.
اما چرا با وجود این که امکان نظری و حتی محاسباتی برای به کار گیری مدل های شامل پرش وجود دارد، و این همه ریاضی دان برجسته در بانک ها مشغول کار هستند، باز هم چنین مدل هایی استفاده نمی شوند؟
پاسخ پیتر به این سوال این بود که:
اولا، ممکن است هر ماه یک یا دو سهم پرش قیمت داشته باشند. در نتیجه ممکن است بانک روی تعدادی ورق مشتقه ضرر کند. اما سود ناشی از سایر ابزار مشتقه، ضرر بانک را جبران می کند. وقتی کل بازار سقوط می کند، سطح عمومی قیمت ها پرش خواهد کرد و دیگر جایی برای سود باقی نمی ماند. اما  پرش ها در سطح عمومی قیمت ها به ندرت و گاهی با فاصله ی پنج تا ده سال رخ می دهد. تا آن موقع یک کوانت با این استدلال که این اتفاق غیرقابل پیشبینی بود و ... خود را تبرئه می کند. به علاوه تا آن موقع آن قدر از سود فروش اوراق مشتقه به او پاداش داده شده، که بدون کار کردن در بانک هم می تواند بقیه ی عمر خود را سر کند؛ مخصوصا حقوق بازنشستگی زیادی خواهد داشت.
دوما، لحاظ کردن پرش در قیمت، قیمت اوراق مشتق را تا ده درصد گران تر می کند. اگر بانکی این تغییر را انجام دهد، مشتری برای ورق گران خود پیدا نخواهد کرد. زیرا  سایر بانک ها همان خدمت را ارزان تر عرضه می کنند. بنابراین، احتمالا زودتر از این که بازار سقوط کند ورشکست خواهد شد.
اما خارج از سخنرانی پیتر، آیا دولت ها به عنوان تنظیم گر می توانند قوانینی وضع کنند تا کفایت سرمایه ی بیشتری در قبال اوراق مشتقه از بانک ها گرفته شود. جواب من به این سوال خیر است. بنا به یکی از پست های قبلی، دولت ها از عواقب اقتصادی افزایش کفایت سرمایه آن قدر هراس دارند که حتی حاضر نیستند حتی استفاده از CVaR را به جای VaR  اجباری کنند، چه برسد به این که مشتقات مالی را در زمره ی بدهی های بانک به حساب آورند.

۱ نظر:

 1. سلام
  بنده مهدی هستم
  دانشجوی ریاضی محض دانشگاه گیلان
  علاقه ی زیادی دارم ارشدم رو در ریاضیات مالی بخونم
  میخواستم اگر ممکنه بهم کمک کنید
  با حرفهایی که در تایپیک ماه می زدید یک کم چشمم رو باز کردید
  اگر هم وطنت رو قابل میدونی راهنماییم کن...
  mahdi14ashegh@yahoo.com
  این شعر هم از خودمه، تقدیم به شما:
  الهی کور باشم تا نبینم خاک خود ویران
  و یا خونم بر اندازد نظام این ریاکاران بی ایمان

  پاسخحذف