حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ آذر ۳۰, سه‌شنبه

آموزش راه های صرفه جویی

من متخصص اقتصاد نیستم که بتوانم درمورد خوب یا بد بودن این طرح نظر دهم. اما تقریبا تمام وبلاگ های اقتصادی که از نظر من قابل خواندن هستند، این طرح را لازم ارزیابی کردند. شاید انتقادهایی به نحوه ی اجرای آن وجود داشته باشد، اما در مورد کلیت آن تردیدی نیست. اما سوالاتی در ذهن من هست که جوابی برای آن ندارم. سوالاتی از این قبیل که آیا اجرای این طرح مردم را مجبور می کند که درها و پنجره های قدیمی شان را با نوع دوجداره آن عوض کنند؟ آیا شروع به عایق کاری ساختمان می کنند؟ آیا بخاری گازی خود را با برنامه روشن و خاموش می کنند؟ آیا شوفاژخانه های خود را عایق می کنند؟ آیا نانوایی ها نان بهتری می پزند که ضایعات آن کمتر است؟ آیا مردم کمتر نان را دور می ریزند؟ آیا دیگر کسی ماشین خود را با شلنگ آب نمی شویند؟ آیا شیرهای جدید که مصرف آب را پایین می آورد نصب می کنند؟ به طور کلی آیا مردم راه درست صرفه جویی را بلندند؟

۲ نظر:

  1. آرش
    اولین اصل اقتصاد این است که مردم عقلایی رفتار می کنند یعنی منافع خود را تشخیص می دهند و رفتار خود را متناسب با شرایط عوض می کنند. ممکن است موانع تکنولوژیکی و اطلاعاتی در کوتاه مدت مانع باشند ولی سریعاً راه صرفه جویی را پیدا می کنند.
    مثلاً کافیست به ساختار خانه های روستایی باقی مانده از مثلاً صد سال یا پنجاه سال پیش در مناطق سردسیر ایران نگاه بیندازیم تا ببینیم چقدر از نظر انرژی کارآمد بوده اند. تازه آن موقع گوکل هم نبود که مردم راههای جدید را بدون دردسر پیدا کنند!

    پاسخحذف
  2. این نظر توسط نویسنده حذف شده است.

    پاسخحذف