حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۸۹ آذر ۲۷, شنبه

وام هایی برای صنایع آسیب پذیر

امروز اجرای طرح حذف یارانه ها رسما اعلام شد. همچنین، اعلام شده که صنایع آسیب پذیر وام هایی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون با بهره ی هفت درصد و صنعتگران می توانند بدون وثیقه و تنها با سفته وامهایی با بهره ی سه درصد دریافت خواهند کرد. این نوع وام دادن، به نظر من فقط هدردهی پول و وام های بانکی است که قرار است در خدمت جایگزینی تکنولوژی هایی قرار گیرد که انرژی را بهینه مصرف می کنند. بهتر بود ابتدا یک رتبه بندی اعتباری از صنایعی که توان جایگزینی دستگاه های فرسوده را با دستگاه های مدرن دارند انجام می شد، بعد به آن هایی که اعتبار بهتری دارند، آن هم بر اساس اعتبارشان وام داده می شد. عدم مدیریت ریسک احتمالا ضعف بزرگی در اجرای این طرح است و برای صنایع مشکلات فراوان ایجاد می کند. فراموش نکنیم که وقتی صنایع دچار درماندگی مالی می شوند، بانک ها هرگز کوچکترین رحمی به آن ها نمی کنند.

۳ نظر:

 1. آزش
  این وظیفۀ دولت نیست. رتبه بندی را باید بانکها انجام دهند. باید مختار باشند به صنایعی که به احتمال زیاد ورشکسته خواهند شد وام ندهند.

  پاسخحذف
 2. درسته! وظیفه ی دولت نیست و وظیفه ی بانک هاست. اما آیا دولت به بانک ها اجازه خواهد داد که بر اساس اعتبار وام پرداخت کنن؟

  پاسخحذف
 3. درست است که دولت محدودیتهای زیادی برای بانکها قائل می شود ولی اگر قرار باشد اصلاحی انجام شود و توصیۀ سیاستگذاری ارائه شود باید در این جهت حرکت شود. این پیشنهاد را در جهت تکمیل پیشنهاد تو مبتنی بر لزوم رتبه بندی اعتباری مطرح کردم.

  پاسخحذف