حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۰ مهر ۱۸, دوشنبه

افتخار غارت

کلاس دوم یا سوم راهنمایی بودیم که نادر شاه افشار را در درس تاریخ به ما درس می‌دادند. از فتح الفتوحات نادر و حمله‌ی او به هند و غارت ثروت‌های هند چنان با افتخار یاد‌ می‌کردند که نگو. بعد هم می‌گفتند که نادر کوه نور و دریای نور را از هند با خود به ایران آورد که هیچ قیمتی نمی‌شد روی هیچ کدام از آن دو گذاشت. بعد هم با حسرت و اسف می‌گفتند که انگلیسی‌ها این دو ثروت گران‌بها را از ما به یغما بردند.
حداقل دست انگلیسی‌ها درد نکند که اگر بردند، خون نریختند و بردند، جنایت نکردند و بردند، فقط بردند. انگلیسی‌ها را در کتاب تاریخ بدنام معرفی کردند اما نادر که دستش به خون مردم بیگناه آلوده بود و در غارت دست کمی از مغولان نداشت، یواشکی و بی‌صدا از او گذشتند و رفتند پز کریم‌خان زند را به ما دادند. گویی تنها عیب نادرشاه، شاه بودن او بود و بس.

پ.ن.: یکی از آرمان‌های نادر این بود که تاثیر صفویه در شیعه کردن ایران را خنثی کند و ایران را به ایران سنی برگرداند.

۵ نظر:

 1. خوشا به سعادتت اقای فهیم. شما ادبیات را دوره میکنی، ما که هنوز داریم مشق مدرسه مینویسیم ولی امیدواریم.
  موضوع جذابیه. بایبلش هم که "گلاسرمن". ارزومه از نزدیک ببینمش. احتمالن چندماه دیگه محقق میشه... همین چند هفته پیش باریر آپشن را با مونت کارلو نوشتیم و وقتی احتمال خروج را هم بهش اضافه کردیم خیلی جالب شد. هفته پیش هم آمریکن پوت را فاینات دیفرنس روش psor نوشتیم و وقتی روش splitting را پیاده کردیم وحشتناک سریع شد. تجربه جالبی بو.
  راستی نظر شما در مورد مدرسه edhec و همینطور برنامه sfi برای خوندن دکتری چیه؟ چه مدرسه هایی را در اروپا برای ریاضی-مالی پیشنهاد میکنین؟

  پاسخحذف
 2. اگر منظور شما جنگ کرنال است باید بگویم که پس از شکست اشرف افغان در ادامه نبرد دامغان و مورچه خورت اصفهان و فرار آنان به هرات و قندهار، به تعقیب افغانها پرداختند و پس از درگیری در قندهار، آنها را منهدم و شهر را تصرف کردند. بقایای افغانهای مهاجم به دهلی گریخته و به محمد شاه گورکانی پناه بردند.نادر با اعزام فرستادگانی به دربار هند خواستار استرداد فرماندهان و افسران افغان به دربار ایران شد. نادرشاه سه بار به هند اخطار نمود که افسران اشرف افغان را که جزو غارتگران بودند (حدودا ۸۰۰ نفر) و در قتل عام مردم ایران نقش اساسی داشتند به ایران تحویل دهد. پس از رسیدن فرستادگان نادر به دهلی و اعلام استرداد پناهندگان افغان به ایران محمد شاه با مشورت امیران و وزیران درگاهش رأی به عدم استرداد پناهندگان به ایران داده شد و با فرستاده نادر به تندی برخورد نمود و نهایتاً او را به قتل رساند و به این ترتیب زمینه و بهانه لازم را جهت لشکرکشی و حمله نادر را به هند فراهم نمود .چون مشاوران او هرگز تصور نمی‌کردند که سربازان نادر بتوانند افغانستان را کامل فتح کرده و قصد دهلی کنند و ا ز طرفی با وجود لشکریان بیشمار هندی و ذخایر مالی اطمینان داشتند که نادر به فکر حمله به هند نخواهدبود. اما مقدر چنین بود که شاه ایران، با حدود دوازده هزار سرباز ورزیده حملات خود را به هند آغاز کند و پس از چند نبرد خونین دهلی به تصرف ایرانیان درآمد. در پی عدم تحویل آنها سپاه ایران از رود سند گذشتند و در جنگ کَرنال هندوستان را شکست داده و دهلی پایتخت آن را تصرف کرد. سپس ۸۰۰ متجاوز افغان را در بازار دهلی به دار زدند و بازگشتند. حال اگر شما نام جدیدی برای دفاع از خاک و آب و شرف و ناموس ایران پیدا کرده‌اید (غارت) این مشکل شماست. اما آنچه که تاریخ گواهی می‌دهد این است که نادر شاه می‌توانست هند را جزیی از جاک ایران کند اما نکرد.

  پاسخحذف
 3. وفای عزیز، شما باید نسخه‌ی هندی این داستان را هم بخوانید.

  پاسخحذف
 4. گورکانیان هندی نبودند بلکه مغول بودند (از نوادگان چنگیز) و در حقیقت آنها هند را اشغال کرده بودند. در مورد شاه بودن هم فکر نمی‌کنم شاه بودن عیب باشد اما مهم منش یک شاه است. حصرت علی خلیفه بود و معاویه هم خلیفه. آیا چون معاویه انسان بدی بود درست است که بگوئیم همه خلیفه‌ها بد هستند. آیا کوروش بزرگ شاه بدی بود؟ آیا همه رهبران یا همه رئیس‌جمهورها انسان‌های فرشته‌صفت یا دیوصفتی هستند؟ در مورد انگلیسی‌ها هم جالب است که بدانیم آنها توانستند هند را بخشی از مستعمره خود کنند اما چنین کاری را با ایرانیان نتوانتسند انجام بدهند فقط توانستند در کشور دخالت کنند (آن هم فقط به خاطر ناتوانی حکومت مرکزی) حتماً اگر وقت کردید در مورد «دلیران تنگستان» (تنها یک نمونه از مقاومت ایرانیان در برابر انگلیسیها) بخوانید.

  پاسخحذف
 5. خوندن نسخه‌ی هندی ربطی به مغول بودن گروکانیان نداره. همه‌ی این‌هایی که گفتی درست. اما چه ربطی به قتل و غارتی که نادر در دهلی کرد داشت؟
  در ضمن در مورد معاویه هم یه نسخه‌ی اهل تسنن وجود داره که توش معاویه آدم بدی نیست! مطالعات شما که اصول بین الاذهانی نیست که منبع بحث ما باشه.

  پاسخحذف