حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۰ آبان ۲۰, جمعه

تقاضای کاذب برای ارز چیست؟ ... دیگر!

بانک مرکزی اعلام کرده به زودی ارز تک نرخی می‌شود  و بخشی از تمایل بازار به افزایش نرخ ارز را ناشی از تقاضای کاذب دانسته است. ما آخر نفهمیدیم که این تقاضای کاذب یعنی چه؟ یعنی مثلا مردم نیازی به ارز ندارند اما همین طور الکی یک روز تصمیم می گیرند که بروند بازار و ارز بخرند؟
نکته‌ی اول این که بانک مرکزی در چند ماه اخیر از این وعده‌ها زیاد داده است. هر چی وعده‌ی تک نرخی شدن نرخ ارز تکرار شود، اعتماد به بانک مرکزی کمتر می‌شود.
نکته‌ی دوم این که مردم به دلیل پایین بودن نرخ بهره‌ی بانکی و ضررده بودن بورس و سایر راه‌های سرمایه‌گذاری، خانوارها سرمایه‌ی مازاد خود را به سمت سودده ترین سرمایه‌گذاری هدایت می‌کنند و این کار کاملا قانونی و سالم است. تقاضای به اصطلاح کاذب که بانک مرکزی می فرمایند حق طبیعی مردم است و به هیچ وضع کاذب نیست. مردم که مازاد مال خود را نمی‌توانند در بالش یا گنجه بگذارند. بیمار هم نیستند که جایی مثل بانک یا بورس که مال آن‌ها را از خطر سرقت مصون می‌کند را رها کنند و بروند سکه و ارز بخرند بگذارند در گاوصندوق خانه.

۶ نظر:

 1. در مورد نکته دوم شما: من خیلی موافق نیستم.
  به نظر میرسه در بازار ارز ایران یک مسئله ای هست و اون اینه که مردم دارن بورس بازی میکنن که میشه اسمش را گذاشت تقاضای !!!. توضیح اینکه شما در خارج از ایران میتونی پولت را وارد بازار ارز کنی بدون اینکه پول فیزیکی را خرید و فروش کنی. ولی در ایران چنین امکانی نیست (که البته مسببش خود سیستم ناقص موجود هست) و افرادی که چه عادی یا حرفه ای دید مثیتی به بازار ارز دارن ارز کاغذی خرید و فروش میکنن. چرا که نه! حداقل در مورد سکه من میشناسم افرادی که در همون گاوصندوق هم نگهداری میکنن. خلاصه اینکه این خرید فیزیکی ارز در بازار ایران با هدف سرمایه گذاری میتونه حساب کتاب (اگه داره) بانک مرکزی را بهم بزنه. واقعن به ظاهر خرید ارز به این هدف از صرافی احمقانه به نظر میرسه ولی حقیقت اینه که در ایران این یک سرمایه گذاری با سود قابل رقابت هست به عقیده من.
  حالا اینکه کلمه کاذب چقدر فیت این مسئله هست موضوع مهمی نیست هرچند باتوجه به بحث بالا بیراه نیست.

  پاسخحذف
 2. اگر بورس بازی بود به یک میزان تقاضای خرید تقاضای فروش وجود داشت. ایران تقاضای خرید به طرز فاحشی بیشتر از خریده.
  ارز الکترونیک در ایران هم وجود داشته و هنوز هم احتمالا داره. بازرگان‌هایی که در کار واردات هستن از همین طریق ارز دریافت می‌کنن. اما طبیعی که نمی شه ارز الکترونیک رو به مردم و مسافرین فروخت، نه تو ایران و نه هیچ کشور دیگه.
  سر این توافق داریم که هدف خرید ارز و سکه سرمایه‌گذاریه و سرمایه‌گذاری هم چه به شکل بورس بازی و چه خارج اون تقاضای کاذب نیست. مردم نیاز به راهی برای سرمایه‌گذاری دارن.

  پاسخحذف
 3. البته منظورم از الکترونیک فارکس و مشتقات ارز بود. به عبارت دیگه در خارج از ایران کسی نمیره از صرافی ارز بگیره به منظور سرمایه گذاری. ولی در ایران سرمایه گذار مجبوره این کارا انجام بده

  پاسخحذف
 4. امیر جان، ربطی به وجود بازار ارز یا عدم وجود اون نداره. در صورت وجود بازار ارز و مشتقات آن، بازهم اگر تقاضا بالا باشه قیمت ارز بالا می ره. حتی اگر تقاضا برای یکی از کالاهای مشتق مالی ارز مثل call option زیاد باشه، باز هم روی قیمت ارز تاثیر می ذاره.

  پاسخحذف
 5. بنده خدا باید سفته بازی یا سرمایه گذاری رو به کار می برده.

  راستی دوست عزیز شما آمریکا تو کار فایننس هستی؟

  پاسخحذف
 6. حسین جان ما زیر سایه‌ی شما هستیم.

  پاسخحذف