حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۱ مرداد ۲۵, چهارشنبه

از این به بعد

مدتی زیادی است که چیزی در این وبلاگ ننوشته ام. بخشی از این مدت گرفتار مشکلات شخصی بوده ام. اما بخش دیگر آن، هیچ موضوعی نیافتم که مناسب نوشتن در این وبلاگ باشد. از مطالعه ی آمار بازدیدکنندگان می دانم که بخش زیادی از کسانی که وقت قابل اعتنایی در این وبلاگ می گذرانند یا دانشجوی ریاضی هستند یا مهندسی. عمدتا از روی کلمات جستجو شده می فهمم که مراجعین اشتباها به وبلاگ من آمده اند یا نه. از روی مدتی که در وبلاگم صرف کرده اند می فهمم که آیا مطالب وبلاگ من را خوانده اند یا نه. نهایتا از ایمیل هایی که گاها ارسال می کنند می فهمم که مطالب وبلاگ برای برخی از مراجعین فوایدی داشته است یا نه.
با توجه به تعهدم بر تخصصی نگاه داشتن وبلاگ، ظاهرا باید از ریاضی و ریاضی مالی بنویسم. از طرف دیگر با توجه به شناختی که از مخاطبین این وبلاگ پیدا کردم، احساس می کنم همین قدر مطلب تخصصی که در این وبلاگ وجود دارد، کافی است. حتی شاید زیاد است. اشکالی که می توان به این مطالب گرفت این است که بخش هایی از آن ها، آن قدر کلی است که مخاطب از آن سر در نمی آورد. احساس می کنم نوشتن مطالب جدیدتر فایده ی بیشتری نخواهد داشت، بلکه مبسوط کردن مطالب قبلی شاید مفیدتر باشد. مثلا پست «معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی» (مدمج) را می توان با ارائه ی یکی دو مثال بهتر کرد. البته ارائه ی این مثال ها نیازمند مقدماتی نظیر فرمول ایتو و ... است که هم در حوصله ی این وبلاگ نمی گنجد و هم در کتب درسی استاندارد بهتر توضیح داده شده است. بنابراین مبسوط کردن مطالب قبلی هم محدودیت های دارد که دست و پا گیر است.
به همین دلایل نتوانستم مطالبی جدید برای این وبلاگ دست و پا کنم. یک راه این است که این وبلاگ را به همین شکل فعلی به حال خود رها کنم که البته مطلوب خودم نیست. راه دیگر این است که وبلاگ را از حالت تخصصی خارج کنم و مطالب روزمره و نظرات شخصی و موضوعات متفرقه را نیز در آن بگنجانم. البته این کار وبلاگ را فعال می کند اما از طرف دیگر از مطلوبیت خوانندگان فعلی می کاهد. به هر حال بیست روزی تا شروع ترم جدید مانده و پس از آن کارهای آموزش مجال کمتری برای وبلاگ نویسی خواهد داد. پس، در طی همین بیست روز باید تصمیم نهایی را در مورد این وبلاگ بگیرم.

۲ نظر:

  1. ما اهل تخصص نیستیم اخوی! مطلوبیت هم چیزی نیست که ما را قلقلک دهد... از خودت بنویس که خیلی بی‌خبریم :)

    پاسخحذف
  2. شاید نوشتن در موضوعات تحلیلی این رشته بهتر باشه، نسبت به موضوعات مبتنی بر فرمولها و ...
    به هرحال از خودتون و اوضاع و احوال جاری هم بنویسید خوبه

    پاسخحذف