حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۱ آذر ۱۸, شنبه

آمار بیمه یا اکچوری

آمار بیمه یا همان اکچوری (actuary) سر و کارش با بیمه است و قیمت گذاری و ریسک زدایی از فعالیت های بیمه ای. البته نام آمار بیمه ای نام برازنده ای برای این رشته نیست. چرا که آمار تنها بخش محدودی از این رشته را شامل می شود. مهارت های اساسی این رشته بیشتر وابسته به نظریه‌ی احتمال هستند. دروس اصلی این رشته که بسیار قدیمی‌تر از ریاضی مالی است،   عبارت اند از احتمال، ریاضی مالی،  مدل‌های اکچوری در اقتصاد مالی، مدل‌های اکچوری در پیشآیندی زندگی (life contingencies) و ساخت و ارزیابی مدل‌های اکچوری. پیدایش این رشته در قرن ۱۸ و با به کارگیری از روش‌های ریاضی در کنترل ریسک‌های مالی بود. بسیاری از بنگاه‌هایی که در آن دوره از این روش‌ها استفاده نمی‌کردند، ورشکست شدند. از آن زمان به بعد این رشته توسعه‌ی فراوانی پیدا کرد و تحقیقات فراوانی در آن انجام شد. اما اکنون این رشته بیشتر به عنوان یک حرفه شناخته می شود تا یک رشته‌ی باز تحقیقاتی.
در آمریکای شمالی برای این که وارد این حرفه شد، باید حداقل امتحانات مربوط به پنج درس اصلی را که بالا نام برده شدند گذراند. این پنج امتحان توسط دو انجمن ارائه می‌شوند که عبارت اند از انجمن اکچوری و انجمن اکچوری سوانح. چون امتحانات چهار جوابی اند، به غیر از تسلط به موضوع امتحان،  مهارت استفاده از ماشین حساب و دقت در جواب بسیار مهم است. در کانادا هم انجمن اکچوری کانادا همین امتحانات را ارائه می کند. در مجموع ۲۲ امتحان وجود دارد که برخی از آن ها بسیار پیشرفته هستند. در کشورهای مختلف دیگر امتحانات دیگر به اشکال دیگر برگزار می‌شود. معمولا برای گرفتن کار در این صنعت بایستی یک مدرک دانشگاهی مرتبط با این رشته را هم اخذ کرد.
تحقیقات علمی در این رشته نسبتا محدود می‌باشد وبرنامه‌ی دکتری در این رشته بسیار محدود است. مثلا در کانادا تنها یک دانشکده می‌شناسم که این رشته را ارائه می‌دهد. در آمریکا هم بیشتر از چهار پنج دانشگاه را نمی ‌شناسم. احتمالا بیشتر هستند اما بهترین‌شان همان چهار پنج تا هستند. اما بازار کار غیر آکادمیک این رشته همچنان پابرجا است و افراد بسیاری از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته وارد بازار کار می شوند.
در ایران هم این رشته در دانشکده ی آمار دانشگاه شهید بهشتی ارائه می‌شود. از جزئیات دروس و برنامه‌ی درسی آن خبر ندارم، اما یکی دونفری از فارغ‌التحصیلان این برنامه را می‌شناسم که آدم‌های توانایی هستند و در جاهای مناسبی کار گرفتند. این رشته را به دانشجویان آمار ایران توصیه می‌کنم. متاسفانه فقط دانشجویان آمار می‌توانند در این رشته شرکت کنند. بهتر این بود که دانشجویان رشته‌های دیگر اعم از ریاضی و فیزیک و علوم مهندسی هم می‌توانستند وارد این رشته شوند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر