حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۳ آبان ۱۵, پنجشنبه

پیتر لکس

پیتر لکس ریاضیدانی متفاوت با تمام ریاضیدانان دیگر است. تقریبا تمام همکارانش جان به جان آفرین تسلیم کردند اما او در ۸۸ سالگی هنوز زنده و فعال است. او متولد امپراطوری مجارستان است که بعد از جنگ دوم جهانی کشور مجارستان نام گرفت. همان کشوری که جنگ جهانی اول را آغاز کرد و با شکست در آن متلاشی شد. حالا تصور کنید که پیتر لکس از زمانی که ریاضیدانان با نامه با هم در ارتباط بودند و حتی تلفن هم در اختیارشان نبود کار می‌کرده تا الان که در یک روز می‌توان صدها ایمیل رد و بدل کرد و ده‌ها صفحه مقاله تایپ کرد.
دو سال قبل که من هنوز میشیگان بودم، او مهمان دانشگاه فعلی من (دانشگاه ایالتی فلوریدا) بود. حکایت است که دو سال قبل سر سخنرانی پیتر لکس، یک نفر یک سوالی پرسید که چون سوالش کمی طولانی شد، پیتر لکس خوابش برد!
امسال هم قرار بود بیاید که به علت کهولت سن و بیماری فعلا سفرش را عقب انداخت. البته من از لغو سفرش ناراحت نشدم چون قرار است هفته‌ی آینده برای یک کنفرانس بیرون از شهر باشم. حالا با عقب افتادن سفرش شانس این را دارم که پیتر لکس را ببینم. 

۶ نظر:

 1. البته لابد ریاضی‌دان پرسابقه‌ای مثل ایشون کارهای متعددی در زمینه‌های مختلف کرده، اما برام جال بود که ایشون مورد علاقه اقتصاددان‌ها هم هست. تو رشته‌های مربوط به مکانیک سیالات اسم ایشون به خاطر کارهایی که در زمینه حل عددی معادلات دیفرانسل کردن کاملا شناخه شده‌است.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. پدر ایشون در بوداپست دندان‌پزشک معروفی بودن که بسیاری از دانشمندان از جمله فون نویمن یکی از بیمارهای ایشون بوده.

   حذف
 2. چیزی که همیشه برای من سوال بوده اینه که چرا خیلی از نوابغ ریاضی، عمر کوتاهی داشتند؟

  پاسخحذف
 3. با سلام. اگر اون جور که شما تو متن نوشتید این شخص 88 ساله باشه، نمی تونه متولد امپراطوری اتریش-مجارستان باشه، چون امپراطوری اتریش-مجارستان سال 1918 از بین رفته و الآن سال 2014 هست یعنی از زمان انحلال اون امپراطوری 96 سال گذشته!!!

  پاسخحذف
 4. ممنون از تذکر. بله ایشون بعد از جنگ جهانی اول به دنیا اومدن. متولد امپراطوری مجارستان هستن که قبل از جنگ دوم نفسای آخرش رو می کشید.

  پاسخحذف