حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۳ آذر ۲۶, چهارشنبه

عذرخواهی‌ها و راهنمایی‌ها

این وبلاگ، به علت آن مشغله زیاد کاری و غیرکاری، بیش از یک ماه و نیم است که به روز نشده است. نوشتن یک پست، به خصوص برای من، حدود یک ساعت وقت آزاد می‌طلبد که متاسفانه این مدت نصیب بنده نشده است. در این مدت و حتی قبل از این مدت، ایمیل‌های زیادی از دانشجویان ایرانی دریافت کردم که متاسفانه  به همان دلیل ذکرشده در بالا هیچ کدام را نتوانستم جواب دهم. در همین پست از تمام کسانی که ایمیل‌هاشان بدون پاسخ مانده عذرخواهی می‌کنم.
بیشتر این ایمیل‌های تقاضای راهنمایی برای ادامه تحصیل و انتخاب پایان‌نامه بودند. با وجود این که اگر بتوانم پاسخ ایمیل‌ها را می‌دهم، ترجیح می‌دهم که راهنمایی‌ها را به طور عمومی در این وبلاگ منتشر کنم. قبلا در این پست با عنوان «انتخاب موضوع پایان‌نامه» راهنمایی‌های کلی در این مورد کرده‌ام. در حال حاضر می‌توانم به مطالب ذکر شده در آن پست، موارد زیر را اضافه کنم.

  • انتخاب موضوع پایان‌نامه تا حد بسیار زیادی وابسته به زمینه‌ی قبلی مطالعاتی دانشجو و درس‌های که گذرانده دارد و از عهده‌ی بنده خارج است. استاد راهنما بهترین کسی از که می‌تواند این کار را انجام دهد. اگر به دلایلی که همه از آن مطلع هستیم، استاد راهنما در وظایف خود کوتاهی کند، باز هم از من کار زیادی برنمی‌آید. در این صورت، اما، دانشجو می‌تواند با تلاش بیشتر به بصریتی برسد که در انتخاب موضوع مناسب موفق شود. این تلاش بیشتر شامل، اما نه منحصر به، مطالعات فراوان با چاشنی پشتکار است. اولین چیزی که دانشجو می‌تواند از طریق مطالعه کسب کند این است که آیا موضوع اختصاص داده شده در حیطه‌ی مطالعات قبلی و دروس گذشته قرار دارد یا نه. اگر نه، لازم است به شکل جدی با استاد محترم در این مورد چانه بزند و موضوع جدید انتخاب کند. لازم است این نکته به اساتید تذکر داده شود که اگر می‌خواهید موضوع جدیدی یاد بگیرید، قدم‌های اول باید از جانب شما باشد نه دانشجو. بنابراین، استاد لازم است برای راهنمایی دانشجو، خود مطالعاتی در موضوع مورد نظر داشته باشد.
  • موضوعی که راحت باشد وجود ندارد. خود من هم قبلا به اشتباه فکر می‌کردم که کار کردن روی موضوعاتی که به نظر راحت می‌رسد، آدم را سریع‌تر به مقصد می‌رساند. بعدا فهمیدم که اشتباه بزرگی می‌کردم. هر موضوعی که واقعا راحت باشد، احتمالا بی‌ارزش است. هر کاری که راحت باشد، اعتبار کمی دارد. اما از طرف دیگر، در ایران اشخاص با اهداف مختلف وارد تحصیلات تکمیلی می‌شوند. اگر کسی برای کسب مدرک وارد دانشگاه شده است، راه سریع بهترین انتخاب است و هیچ اشکالی ندارد که یک کار کم‌ارزش و ساده انجام دهد. هر چه باشد مسئولیت ایجاد و بهادادن به استانداردهای علمی با وزارت علوم و دانشگاه‌هاست نه با دانشجو. اما اگر کسی خواهان ادامه‌ی تحصیل است، خصوصا در خارج، یا دنبال شغل هیات عملی در دانشگاه‌های خوب ایران، باید بداند که کاری که انجام می‌دهد باید ارزشمند باشد و طبیعتا مشکل.
  • انتخاب موضوع پایان‌نامه یک روی دیگر هم داد که علاقه‌ی دانشجو است. از نظر من می‌توان علاقه هم دخالت داد اگر دانشجو در چند زمینه‌ی مختلف توانایی انجام پایان‌نامه داشته باشد. اما مهم‌ترین بخشی که باید مورد توجه قرار گیرد، توانایی انجام پایان‌نامه است. بهتر است موضوعی که در توانمان نیست انتخاب نکنیم.
  • انتخاب رشته تحصیلی برای مقطع بعدی هم کاملا به توانایی، علاقه و شرایط شخصی یک فرد بستگی دارد و هیچ کس بهتر از خود شخص توانایی انتخاب درست را ندارد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر