حق نسخه‌برداری (کپی رایت)

----------------------توجه: استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع مجاز است.

۱۳۹۴ آذر ۲۴, سه‌شنبه

حکایت ناتمام خودراسازان

به من مربوط نیست. من فعلا در آمریکا زندگی می کنم و ماشین‌های با کیفیت و با قیمت مناسب سوار می شوم. اما وقتی می بینم مردم ایران برای ماشین تولید داخل چند برابر قیمت پول می دهند و هوای آلوده ی ناشی از این ماشین‌های بی کیفیت را هم تنفس می کنند، دلم می سوزد. 
سوالاتی دارم که جوابش را نمی دانم. چرا این صنعت خودروسازی مثل ناموس هر دولتی است که سر کار است؟ مگر چه قدر اهمیت دارد که خودرو داخلی تولید شود؟ مگر نمی شود شرکت‌های خارجی را به داخل آورد تا خط تولید راه بیندازند و کارخانه‌ای ایجاد کنند که در آن فیات و مزدا و هاندا تولید شود؟ آیا مسوولین هیچ تخمینی از سرمایه ی اجتماعی و سلامتی که هر روز از دست می رود، دارند؟
اگر این خطوط تولید ناکارامد باید تعطیل شوند، می‌شود به جای آن خطوط تولیدی ایجاد کرد که بتوان ماشین‌های با کیفیت تولید کرد. بعد پراید هم نگاه داشت به به همان ۷۰۰ دلار به عراق فروخت. همان سهمیه‌ای که نهادهای مختلف می گیرند هم اگر به قیمت ها اضافه کنیم ولی در عوض خطوط تولید را کارامد کنیم قیمت ها به مراتب پایین می آید. اگر محاسبه‌ی مدیرعامل ایران‌خودرو را بخوانید می فهمید که ناکارامدی خط تولید بیشتر از این سمیه‌ها در افزایش قیمت و مشکلات خودروسازان نقش دارد. اگر می خواهید از هر خودرو سهمیه ای را برای نهادها بردارید، حداقل تولید را بهینه کنید.

۲ نظر:

 1. این نظر توسط سرپرست وبلاگ حذف شده است.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. من متاسفانه مجبور شدم کامنتتون رو حذف کنم و فقط بخشهاییش که قابل نشر بود در زیر باز نشر کنم. جاهای حذف شده با علامت [...] نشان داده می شود. در ضمن بهتر بود که از خودتون یه نام و نشانی هم باقی می ذاشتین تا ببینیم کی این کامنت رو داده.
   «سلام
   [...]
   به نظر من باید ما 0 تا 100 رو تو داخل تولید کنیم
   اینکه مدیران ما بیکفایت هستن دلیل نمیشه که بریم
   و از خارج خط تولید بیاریم و مردم ایرانو در حد کارگر
   خط تولید پایین بیاریم
   من یک جوان ایرانی هستم کار میخوام مطابق علایق و توانمندی خودم
   من میخوام در طراحی و تحقیق و توسعه نقش داشته باشم برایم
   مهم نیست که تحقیق روی یک قطعه قبلا انجام شده توسط آمریکا
   یا جای دیگه باید استعدادهای من تو این زمینه شکوفا بشه
   من ایرانیم و حجم تحصیل کرده در ایران بالا هست حالا اگه تحصیل کرده ها رو بی ارزش میدونین این مشکل از وزارت علوم و سازکار تحصیلات در ایران هست نباید مسائل رو دور زد.
   در ضمن بزرگترین حماقت برای ایران و ایرانی اینه که وابسته به بیگانه بشه و خط تولید اونا رو بیاره تو تحریمها چراغ مزدا توسط کمپانی از داخل بازار آزاد داخلی خریداری میشد (که احتمالا شامل چراغهای دزدی و ... هم بود) و قیمتش تا چهارملیون رسیده بود
   غلط میکنه دولت مردی که بخواد کشور منو به بیگانه وابسته کنه
   ما باید روی همون پیکان با کمک نیروهای خودمون کار میکردیم تا
   توی این 35 سال یک ماشین خوب میشد اما مافیا همون مافیایی که هم تو
   تولید نقش داره و هم تو واردات نمیزاره موقعی که میگفتن ایربگ ماشین بخاطر تحریم نداریم و جار و جنجال میکردن تا تحریم رو بزرگنمایی کنن توی دانشگاههای خودمون به قیمت و کیفیت خوب
   این محصول طراحی و تولید شد اما همون مافیایی که میخواد ایرانی رو ناتوان نشون بده تا ما رو مجبور به ارتباط و وابستگی به بیگانه ها
   باشیم تعمدانه اجازه نمیدادن که قطعات تولیدی توسط مراکز داخلی مورد استفاده قرار بگیره
   نه مشکل خودروسازی اینه که مافیایی وجود داره
   که به نظر من یک انقلاب مدیریتی بسایر سخت و بیرحم این کشور
   نیاز داره اگه دست من بود [...] رو احیا میکردم
   و هر مدیری خائنی که به کشور ضرر میزنه و هر قاچاقچی و وارد کننده ای در اون [...] به امید روزی که جوانان مام میهن
   بتونن با آزادی و شرایط مناسب برای ساخت کشورشون قدم بردارن»

   حذف